BLOG

Rekordowe ceny złota. Jak mądrze inwestować w 2023?

Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji, twórca RRJ Group

 

Złoto osiągnęło najwyższą cenę w tym roku i drugą najwyższą wartość w historii. Rekordowo w złoto inwestują także Polacy. Co wziąć pod uwagę, żeby nie stracić? 

Od końca lutego złoto zyskuje cały czas. Od listopada 2022 zdrożało o ponad 25 procent. Nie tyko cena złota zresztą rośnie, cena srebra także wzrosła o niemal 30 proc. w ciągu miesiąca. 

Ta rekordowa cena złota nie bierze się znikąd. Napędzają ją obawy gospodarcze, słabszy dolar i niższa rentowność obligacji. Do tego złota więcej złota kupują banki centralne, które w ten sposób uzupełniają rezerwy walutowe. Dziś zakupy złota ze strony banków centralnych sięgają 400-500 ton kwartalnie, podczas gdy kilka lat temu kupowały tyle rocznie.

W złoto inwestują także Polacy – w zeszłym roku padł rekord zakupów złota w Polsce. Według szacunków sprzedawców w 2022 roku Polacy mogli kupić nawet 19 ton złota w monetach i sztabkach. Czy to inwestycja antyinflacyjna?

Popyt na złoto dynamicznie rośnie

O antyinflacyjnej inwestycji w złoto możemy mówić wyłącznie w bardzo długim okresie. Jeśli ktoś kupił złoto w latach 70., kiedy cena uncji wzrosła z 38 dolarów do 1850 dolarów, to z pewnością dziś może się cieszyć. Warto zatem pomyśleć o złocie nie jako o inwestycji antyinflacyjnej, ale jako o zabezpieczeniu na wypadek ogromnych spadków wartości złotego. Złoto zmniejsza wahania portfela inwestycyjnego, pod warunkiem, że mamy go dobrze zdywersyfikowanego.

Jak wygląda rynek srebra i jak bezpiecznie kupować – polecam mój komentarz w mediach.

© RRJ Group