Rekordowe ceny złota. Jak mądrze inwestować w 2023?
Złoto osiągnęło najwyższą cenę w tym roku i drugą najwyższą wartość w historii. Rekordowo w złoto inwestują także Polacy. Co wziąć pod uwagę, żeby nie stracić?
Złoto osiągnęło najwyższą cenę w tym roku i drugą najwyższą wartość w historii. Rekordowo w złoto inwestują także Polacy. Co wziąć pod uwagę, żeby nie stracić?
Inwestorzy z Hongkongu próbują nakłonić bank HSBC do podziału na dwie części – azjatycką i zachodnią. Presja na europejskie banki jest wyraźna.
Polscy inwestorzy wykazują mniejsze zainteresowanie tymi obligacjami, które powiązane są ze stopami procentowymi. Z kolei globalni inwestorzy pobili rekord w zakupach chińskich akcji.
W 2023 roku inwestorzy doceniać będą nie wielkie projekty, ale możliwość wygenerowania dobrego – albo choćby przyzwoitego – zysku. Wydaje się, że w tym samym kierunku idzie pokolenie Z – dziś przede wszystkim świadomych konsumentów.
Upraszczanie łańcuchów dostaw, odpowiedzialność środowiskowa, rosnąca rola kalkulowania ryzyka – to z jedne z najważniejszych trendów, które w inwestowaniu będą odrywały w 2023 roku kluczową rolę. Zwłaszcza że w wielu branżach kalkulowanie ryzyka okaże się jeszcze trudniejsze, a zmiany w prawie i presja regulacji – oznacza znak zapytania, jak rynek sobie z tym poradzi.
Ministerstwo uwzględniło uwagi dotyczące ułatwień dla inwestycji OZE i rezygnuje z renty planistycznej w proponowanej pierwotnie wersji. To najważniejsze zmiany, które wynikają z 1281 uwag zgłoszonych do projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pandemia Covid-19 wpłynęła na to, że zmienia się także struktura ubezpieczających – kiedyś to polisy na życie kupowali raczej zamożniejsi, dziś nieco bardziej się upowszechnia także za sprawą firm, które chętniej szukają spersonalizowanych ubezpieczeń dla pracowników, chcąc zadbać o ich dobrostan.
Mówienie o ryzykach inwestycyjnych, zwłaszcza w ofertach skierowanych do potencjalnych klientów, jest nawet ważniejsze niż wskazywanie korzyści. Jak obserwujemy, na rynku inwestycji w udziały spółek deweloperskich komunikacja firm zbyt często wiąże się z marketingowymi chwytami podkreślania zysków, a zbyt rzadko z mówieniem o możliwych ryzykach.
Rekord zakupu obligacji krótkoterminowych potwierdza, jak bardzo Polacy szukają miejsc, w których ich oszczędności nie będą traciły w wyniku wysokiej inflacji. Dyscyplina finansowa to dziś nie tylko lokowanie oszczędności z przemyślaną strategią, ale przede wszystkim dbanie o płynność. Bo królem sytuacji pozostają ci, którzy dysponują gotówką, którą mogą szybko uruchomić.
Zainteresowanie rynkiem obligacji jeszcze nigdy nie było tak duże. Rząd w czerwcu wypuścił nowe obligacje skarbowe – roczne i dwuletnie, obiecując 5,25–5,5% zysku rocznie. Jak to wpływa na rynek funduszy oraz czy na pewno jest to dobra inwestycja chroniąca nasze oszczędności przed inflacją?
Unia Europejska w 2023 roku chce przystąpić do testowania cyfrowego euro, SWIFT ogłosił właśnie, że startuje z przygotowaniami do współpracy z centralnie kontrolowanymi walutami cyfrowymi CBDC. Także polski bank centralny myśli o cyfrowej walucie. Czy jednak cyfrowa waluta jest w nam w ogóle potrzebna?
Nie mam wątpliwości, że presja inwestorów na rynku nieruchomości wprowadza nacisk na net-zero. Na ile jednak dziś zaburzone łańcuchy dostaw, słaby złoty i wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę ograniczą czy opóźnią realizację ambitnych celów klimatycznych?
Zaburzone łańcuchy dostaw, turbulencje na rynkach finansowych, ucieczka inwestorów z Polski – to tylko niektóre skutki wojny, która toczy się zaraz za polską granicą. Na nowo podniosły się głosy o tym, że Polska w strefie euro byłaby zabezpieczeniem dla polskiej gospodarki. Jakie są przeciwwskazania na dziś?
Wojna w Ukrainie znacząco podniosła atrakcyjność kryptowalut. Niektórzy widząc szturm Ukraińców i Rosjan na kryptowaluty, zastanawiają się, czy to faktycznie sposób na uniknięcie spadku wartości oszczędności.
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed podcasterami, blogerami oraz fininfluencerami działającymi na Instagramie, Facebooku czy You Tubie. Słusznie wskazuje, że często nie mają oni ani wykształcenia, ani doświadczenia w zakresie finansów czy rynku kapitałowego. Ich „doradzanie” może być sprzedawaniem określonych usług czy produktów finansowych.
Wojna na Ukrainie zaburzyła poczucie bezpieczeństwa w całej Europie. Spadki na giełdach to oczywiście reakcja niemal odruchowa w takiej sytuacji. Rynki finansowe na świecie jeszcze nigdy nie były w takiej sytuacji. Nigdy żadnego kraju nie odcięto od systemu SWIFT. Wielu zastanawia się więc, co robić z pieniędzmi? W co inwestować?
Presja na atrakcyjne lokalizacje, nieruchomości premium i deficyt gruntów, ale także wstrzymywane pozwolenia na budowę lub długie oczekiwanie na pozwolenia, spowodowane choćby brakami kadrowymi – wydaje się, że w tym roku te czynniki będą decydujące, jeśli chodzi o inwestowanie na rynku nieruchomości. W przypadku rynku mieszkaniowego nie należy spodziewać się spadku cen.
Wysokie stopy procentowe, niepewność co do kolejnych podwyżek, pogorszenie sytuacji gospodarczej i Polski Ład – te czynniki odpowiedzialne są za sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych. Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów kredytowych, nie maleje jednak popyt na nieruchomości.
Coraz chętniej korzystamy z ekspertów na rynku kapitałowym. Rozglądamy się za inwestycjami na rynku nieruchomości lub szukamy własnych pomysłów biznesowych. Przeglądając oferty na rynku kapitałowym, nie wychodzę ze zdumienia, jak często trafiam na marketingowe chwyty zniekształcające właściwy przekaz oferty. Nierzadko, wprowadzając intencjonalnie w błąd.