Yacht Apartment na Mazurach – wzorcowa inwestycja zrównoważona
Trzy zasady zrównoważonego budownictwa dopiero w praktycznych rozwiązaniach przekładają się na to, co nazywamy „zielonym budynkiem”. Wszystkie je realizuje w praktyce Yacht Apartment.
Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji, twórca RRJ Group
Zarówno raporty inwestycyjne w branży nieruchomości, jak i dyskusje oraz kierunki rozwoju, o których eksperci i branża dyskutowali na konferencji COP28 wskazują, że centralne miejsce na rynku nieruchomości zajmuje dekarbonizacja.
Praktyki związane ze zrównoważonym rozwojem okazują się kluczowe, jeśli chodzi o każdy typ inwestycji. Dla inwestorów to po prostu istotny czynnik, który podnosi wartość danej inwestycji. Rośnie zatem rola certyfikatów takich jak LEED czy BREEM. Problemem dla branży jest z pewnością brak jednolitej standaryzacji, jak liczyć ślad węglowy. Problemem z pewnością jest także to, że pogłębia się przepaść między nowymi budynkami, certyfikowanymi, wykorzystującymi rozwiązania proekologiczne a budynkami przestarzałymi, które wymagają gruntownej modernizacji lub nawet wyburzenia. Oczywiście ogromną rolę w dekarbonizacji odgrywa dziś presja regulacyjna. Nie mam wątpliwości, że to właśnie zmiany przepisów zmusiły branżę nieruchomości do zmian podejścia i zmiany priorytetów.
W tym roku branża nieruchomości z uwagi na konieczność raportowania niefinansowego powie: sprawdzam, jeśli chodzi o ESG. To, co być może nieoczywiste, to nie tylko aspekt E, czyli ekologiczny. W tym roku znacznie więcej spodziewam się rozmów i dyskusji wokół spraw społecznych. Daje się zauważyć w Europie rosnące zainteresowanie inwestorów wartością społeczną nieruchomości. W Niemczech widać wzrost inwestycji w mieszkania dla studentów i seniorów. Widać potrzebę, żeby branża koncentrowała się dziś na przystępnych cenowo mieszkaniach, ale i programach na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, wspierając różnorodność i integrację.
© RRJ Group
Trzy zasady zrównoważonego budownictwa dopiero w praktycznych rozwiązaniach przekładają się na to, co nazywamy „zielonym budynkiem”. Wszystkie je realizuje w praktyce Yacht Apartment.
Mazury mają potencjał turystyczny znacznie większy niż wakacyjny. Yacht Apartment w sposób zaplanowany wykorzystują i podkreślają walory regiony, dostarczając także wartości dodatkowej.
W latach 2023–2025 powierzchnia handlowa ma urosnąć o ponad 1,2 mln metrów kwadratowych – wynika z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych. Rośnie zainteresowanie inwestorów, parki handlowe stają się już nie tylko domeną dużych miast, lecz wkraczają do mniejszych miejscowości. Inwestorzy dostrzegają także potencjał w lokalizacjach na osiedlach mieszkaniowych. Pojawiają się też nowe osoby inwes