Jak obniżki stóp procentowych w Europie wpływają na rynek nieruchomości?
Rynek nieruchomości w Polsce notuje mniej transakcji w tym roku, choć ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach wciąż rosną.
Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji, twórca RRJ Group
Polscy inwestorzy wykazują mniejsze zainteresowanie tymi obligacjami, które powiązane są ze stopami procentowymi. Z kolei globalni inwestorzy pobili rekord w zakupach chińskich akcji.
Wyrobieni inwestorzy w Polsce od początku roku są wyraźnie mniej zainteresowani obligacjami powiązanymi ze stopą NBP, na co wskazują dane Ministerstwa Finansów. Wygląda więc na to, że inwestujący w te instrumenty spodziewają się, że nie będzie kolejnych podwyżek stóp.
Z danych resortu finansów wynika, że w styczniu 2023 roku najchętniej kupowanymi instrumentami były czteroletnie obligacje COI.
Warto zauważyć, że na rynku kapitałowym w zeszłym roku byliśmy w bardzo rzadkiej sytuacji, kiedy w zasadzie żaden sposób lokowania pieniędzy nie był w stanie uchronić kapitału przed realną strata. Bo trzymając gotówkę w banku traciliśmy na inflacji, z kolei obligacje skarbowe czy korporacyjne dawały niedostateczną ochronę przed wzrostem cen. Traciliśmy na akcjach, ale i na funduszach obligacji.
Na koniec stycznia mieliśmy najwięcej w historii lokat bankowych. Jak podał NBP, wartość lokat zgromadzonych w bankach wyniosła 330,3 mld zł.
Czym różnią się inwestorzy polscy od globalnych? Więcej w komentarzu w mediach.
© RRJ Group
Rynek nieruchomości w Polsce notuje mniej transakcji w tym roku, choć ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach wciąż rosną.
Trzy zasady zrównoważonego budownictwa dopiero w praktycznych rozwiązaniach przekładają się na to, co nazywamy „zielonym budynkiem”. Wszystkie je realizuje w praktyce Yacht Apartment.
Mazury mają potencjał turystyczny znacznie większy niż wakacyjny. Yacht Apartment w sposób zaplanowany wykorzystują i podkreślają walory regiony, dostarczając także wartości dodatkowej.