Yacht Apartment na Mazurach – wzorcowa inwestycja zrównoważona
Trzy zasady zrównoważonego budownictwa dopiero w praktycznych rozwiązaniach przekładają się na to, co nazywamy „zielonym budynkiem”. Wszystkie je realizuje w praktyce Yacht Apartment.
Radosław Jodko, ekspert finansowy, twórca RJJ Group
Coraz chętniej korzystamy z ekspertów na rynku kapitałowym. Rozglądamy się za inwestycjami na rynku nieruchomości lub szukamy własnych pomysłów biznesowych. Przeglądając oferty na rynku kapitałowym, nie wychodzę ze zdumienia, jak często trafiam na marketingowe chwyty zniekształcające właściwy przekaz oferty. Nierzadko, wprowadzając intencjonalnie w błąd.
Współpracując z Klientami, od lat kieruję się przede wszystkim zasadą uczciwości i etyki biznesowej, która sprowadza się do tego, żeby mówić, jak jest, a nie obiecywać, jak może być.
Za skutecznością inwestycji, w które – także jako RJJ – angażujemy kapitał, stoi skrupulatna analiza finansowa, analiza ryzyk prawnych oraz biznesowych. Ponadto jest to żmudna ocena zapisów w dokumentach. Mając takie doświadczenia, wiem, ile wymaga to pracy i czasu.
Jak nie dać się nabrać?
Codziennie analizuję oferty inwestycyjne, nie mogę wyjść ze zdumienia, jak bardzo wprowadzają w błąd. Czym? Marketingowym chwytem nazywania tego, czego w nich de facto nie ma.
Najczęściej obiecują nieadekwatną stopę zwrotu w stosunku do poziomu ryzyka. Dlatego dziś tak bardzo umniejszana rola eksperta czy doradcy staje się tak kluczowa – oczywiście takiego, któremu zależy nie tylko na zyskach Klienta (chciwość? zachłanność?), ale i zabezpieczeniu go na wypadek niepowodzenia (zaufanie?), w szczególności w trudnych czasach.
Nie każdy potrafi zweryfikować haczyki w ofertach czy wyłapać zniekształcające obraz atrakcyjne słowa klucze. Moje ulubione znalezione na rynku to:
Dlaczego takie znaczenie ma podkreślanie tego faktu dla „doradcy” / sprzedawcy. Uważam, że Inwestor otrzymując akt notarialny np. objęcia udziałów, może pomyśleć, że jest to bezpieczna forma lokowania nadwyżek finansowych, a przecież sam fakt formy dokumentu nie zabezpiecza inwestowanych środków. Nie w akcie notarialnym jest pies pogrzebany.
Inwestując pieniądze w udziały spółki, zawsze jesteśmy wystawieni na pełne ryzyko, dlaczego w takim razie zysk jest z góry ograniczany? Czy na pewno inwestując pieniądze, wiemy, co dokładnie się za tym kryje i czy świadomie składamy podpis?
Zdarza się – jak pokazuje lista ostrzeżeń publicznych KNF – że są podmioty, które stosują wymiennie słowo „weksel” i „obligacje”, dając poczucie bezpieczeństwa Klientowi.
Dlaczego ma to takie znaczenie? Bo weksel nie jest papierem wartościowym – w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie. A to oznacza, że nie stosuje się do niego przepisów ustawy o ofercie publicznej. Ogólnie przyjęte przekonanie, że weksel daje 100% bezpieczeństwo to błąd.
Co za tym idzie – spółka jako wystawca weksla nie jest zobowiązana do przedstawiania inwestorowi żadnych informacji. Bo nie weksle, ale obligacje korporacyjne podlegają obowiązkowej rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. W rezultacie inwestor nie może sprawdzić, jaka jest wartość weksli wystawionych przez spółkę i wiele innych. Podobne problemy pojawiają się przy inwestycjach typu Condo, ale o nich następnym razem.
Z powodu właśnie takich praktyk marketingowych na rynku, w wywiadzie dla Money.pl posłużyłem się porównaniem papieru wartościowego do… toaletowego. Bywa, że niewiele się różnią.
Jak weryfikować projekty inwestycyjne,…czyli co zrobić, żeby uchronić się przed utratą środków?
Najważniejsze to: za każdym razem powinniśmy się upewnić, czy istnieje źródło spłaty. W przypadku niepowodzenia to kwestia dużo ważniejsza niż jakiekolwiek inne zabezpieczenia. Nie ma lepszego sposobu na weryfikację inwestycji, jak przewidywalność posiadania środków pieniężnych zapewniających zdolność wykupu np. obligacji. To nasza strategia w RRJ Group.
© RRJ Group
Trzy zasady zrównoważonego budownictwa dopiero w praktycznych rozwiązaniach przekładają się na to, co nazywamy „zielonym budynkiem”. Wszystkie je realizuje w praktyce Yacht Apartment.
Mazury mają potencjał turystyczny znacznie większy niż wakacyjny. Yacht Apartment w sposób zaplanowany wykorzystują i podkreślają walory regiony, dostarczając także wartości dodatkowej.
W latach 2023–2025 powierzchnia handlowa ma urosnąć o ponad 1,2 mln metrów kwadratowych – wynika z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych. Rośnie zainteresowanie inwestorów, parki handlowe stają się już nie tylko domeną dużych miast, lecz wkraczają do mniejszych miejscowości. Inwestorzy dostrzegają także potencjał w lokalizacjach na osiedlach mieszkaniowych. Pojawiają się też nowe osoby inwes